Când pot incepe copiii sa practice tenis? Ei bine, tenisul de câmp este sportul pe care copiii il pot incepe in jurul varstei de 5 ANI, BAIETI SI FETE. Desigur, sunt cazuri in care intalnim si copii cu calitati motrice speciale, iar acestia pot incepe tenisul chiar si la varsta de 3 ani si jumatate.

Dorim sa va impartasim din experienta clubului nostru TENIS CLUB LUCIAN ca am avut CATEVA EXCEPTII in care am intalnit copii care au participat la cursurile de tenis incepand cu varsta de 3 ani. 

Incercati sa experimentati cursurile de tenis cu antrenor chiar si la aceste varste fragede, iar in urma feedback-ului copilului, puteti decide daca este cazul sa continuati lectiile de tenis sau va trebui sa aveti rabdare si sa mai asteptati o perioada de timp, in funcie de ce decideti impreuna cu antrenorul de tenis. Indiferent de varsta copilului, cel mai important lucru este ca acesta sa ASCULTE CEEA CE I SE EXPLICA LA CURSURILE DE TENIS, DE CATRE ANTRENOR.

Nu uitati, VARSTA POTRIVITA ESTE DE 5 ANI.

Inainte sa incepeti cursurile de tenis, aveti nevoie de un minim de echipament. Trening sau pantaloni scurti in functie de anotimp, tricou  (tricou de schimb) adidasi potriviti pentru tenis, o sticluta cu apa si un prosop. In ceea ce priveste racheta de tenis, v-am pregatit un articol special ALEGEREA RACHETEI DE TENIS PENTRU COPII, in care veti gasi tosate informatiile necesare pentru o alegere potrivita pentru copilul dumneavoastra.

Inainte sa incepeti cursurile de tenis, este foarte important sa va documentati despre viitorul antrenor pe care il veti alege. Majoritatea parintilor nu se documenteaza suficient, iar de cele mai multe ori, copiii refuza inceperea cursurilor de tenis datorita chimiei cu antrenorul ales. In majoritatea cazurilor, dupa o anumita perioada in care copilul invata sa joace tenis, parintii isi dau seama ca alegerea antrenorului de tenis nu a fost cea mai buna optiune si atunci sunt nevoiti sa schimbe antrenorul si clubul de tenis. Dezavantajul schimbarii este ca cel mic s-a obisnuit cu colegii si mediul respectiv iar daca se fac prea multe schimbari de la un antrenor la altul si de la un club la altul, exista riscul ca cel mic sa nu se mai adapteze si sa nu se mai ataseze de noii lui colegi. 

Sfatul nostru este sa va documentati inainte sa alegeti antrenorul de tenis potrivit pentru copilul dumneavoastra. Va dorim succes!

Despre informatii, detalii, videoclipuri sau inscrieri la cursurile de tenis pentru copii, accesati CURSURI DE TENIS COPII.


PENTRU INSCRIERI LA CURSURILE DE TENIS APELATI TEL. 0743.77.00.11